See mongolia on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Mongolia"
},
"expansion": "Mongolia",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< Mongolia",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mongolia",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolia",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolian",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolian",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongoliani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongoliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongoliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongolianne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongoliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoliassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoliastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoliallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongolialtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoliallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongolianansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoliattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "mongolia",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "mongolia",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mongoli",
"2": "a",
"n": "sg"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Languages",
"orig": "fi:Languages",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Mongolian (language)"
],
"id": "en-mongolia-fi-noun-KNVMAVWJ",
"links": [
[
"Mongolian",
"Mongolian"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "mongolian kieli"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoŋːoliɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞ŋːo̞ˌliɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iɑ"
}
],
"word": "mongolia"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Mongolia"
},
"expansion": "Mongolia",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< Mongolia",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mongolia",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolia",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolian",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolian",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongoliani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongoliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongoliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongolianne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mongoliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoliassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoliastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoliallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongolialtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolialleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoliallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mongolianaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongolianansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mongoliakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mongoliattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mongoliattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "mongolia",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "mongolia",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mongoli",
"2": "a",
"n": "sg"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish uncountable nouns",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iɑ",
"Rhymes:Finnish/iɑ/4 syllables",
"fi:Languages"
],
"glosses": [
"Mongolian (language)"
],
"links": [
[
"Mongolian",
"Mongolian"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoŋːoliɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞ŋːo̞ˌliɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iɑ"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "mongolian kieli"
}
],
"word": "mongolia"
}
Download raw JSONL data for mongolia meaning in All languages combined (17.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.